Ubiquiti Networks EdgeSwitch 48-Port with PoE 500W (ES-48-500W) | Like New
Availability: In Stock
| Delivery Option | |
| Anywhere | |
Express Delivery in USA Get within 1 to 3 days |
Free Ground in USA 2 to 6 days (Varies by location) |
| Visa, Mastercard, AMEX,PayPal,Wire are accepted | |
| PO accepted from Qualified Institutions | |
| Only Wire Transfer accepted For International Customers |
| Return & Warranty | |
| 90 days return | |
| Warranty vary by product Please see our policies page. |
Overview of Ubiquiti Networks EdgeSwitch 48-Port with PoE 500W (ES-48-500W) | Like New
The Ubiquiti Networks EdgeSwitch 48-Port with PoE 500W (ES-48-500W) is intended to serve as the network's backbone. This high capacity Gigabit switch has 48 10/100/1000 Mb/s Ethernet ports, two 1/10 Gb/s SFP+ Ethernet ports, and two 1 Gb/s SFP Ethernet ports. Each port has a separate LED indicator that shows the PoE status as well as the port's speed, connectivity, and activity. This Layer 2 switch has a total non-blocking throughput of 70 Gb/s, a switching capacity of 140 Gb/s, and a forwarding rate of 104.16 Mp/s, allowing for a quick, uninterrupted flow of data out to end users.
Along with improved networking capabilities, the EdgeSwitch ES-48-500W includes optical fiber backhaul through two SFP+ connections. To provide a smooth, steady flow of data, these ports support uplinks of up to 10 Gb/s. With auto-sensing IEEE 802.af/at 24 V passive PoE capability, you may easily power your PoE compliant devices directly from the EdgeSwitch. The EdgeSwitch's functions may all be simply managed using the provided advanced user interface. Administrators can configure and monitor their network using an easy-to-use graphical user interface, or they can use the command-line interfaces provided by telnet and SSH.
Key Features of Ubiquiti Networks EdgeSwitch 48-Port with PoE 500W
Advanced Switching Technologies
Switching Performance
PoE+ Flexibility
To simplify your infrastructure, the EdgeSwitch models provide 48 PoE Gigabit Ethernet ports with auto-sensing IEEE 802.3af/at or programmable 24V Passive PoE. By default, the EdgeSwitch identifies 802.3af/at devices and provides PoE to them. Manually enable 24V passive PoE devices via the EdgeSwitch Configuration Interface.
Fiber Connectivity
Comprehensive User Interface
Powerful Functionality
• MSTP/RSTP/STP
• VLAN, Private VLAN, Voice VLAN
• Link Aggregation
• DHCP Snooping, IGMP Snooping
• TACACS+, RADIUS, 802.1X, MAC Filtering, ACL
• DiffServ, CoS • Static Routing, Policy-Based Routing
Specifications for Ubiquiti Networks EdgeSwitch 48-Port with PoE 500W (ES-48-500W) | Like New
| Manufacturer | Ubiquiti |
| Manufacturer Part Number | ES-48-500W |
| Product Name | Ubiquiti Networks EdgeSwitch 48-Port with PoE 500W |
| Product Type | Networking Switch |
Enclosure Type |
Rack-mountable 1U |
Subtype |
10 Gigabit Ethernet |
Ports |
48 x 10/100/1000 (PoE+) + 2 x Gigabit SFP / 10 Gigabit SFP+ + 2 x SFP |
Power Over Ethernet (PoE) |
PoE+ |
Performance |
Non-blocking switching capacity: 70 Gbps |
Features |
Compliant Standards |
IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
Status Indicators |
Port status, port transmission speed, PoE, link/activity |
Interfaces |
48 x 1000Base-T RJ-45 PoE+ ¦ 2 x SFP+ ¦ 2 x SFP |
Power Device |
Internal power supply |
Voltage Required |
AC 120/230 V (50 - 60 Hz) |
Power Consumption Operational |
500 Watt |
Compliant Standards |
FCC |
Width |
18.9 in |
Depth |
13.7 in |
Height |
1.8 in |
Weight |
11.68 lbs |
Min Operating Temperature |
23 °F |
Max Operating Temperature |
104 °F |
Humidity Range Operating |
5 - 95% (non-condensing) |